Korkuluk Sisteminde Kalitesini Tescilledi

Korkuluk Sisteminde Kalitesini Tescilledi

Ürün ve hizmet kalitesiyle ismini duyuran Yağmur İskele Sistemleri, bu avantajını pekiştirecek bir çalışmaya daha imza attı. Marka inşaat şantiyesinde güvenli çalışma ortamının oluşmasına ve yüksekten düşme risklerinin ortadan kaldırılmasına imkan sağlayan geçici kenar korkuluk sistemlerine, TSEN 13374 Sertifikasını aldı. Firmanın bu yeni ürünü geçici kenar korkuluk sistemi hakkında, Genel Müdür Ümit Yağmur ile konuştuk.

Geçtiğimiz ay yaptığımız röportajda TSEN 13374 sertifikasının çıkacağından bahsetmiştiniz, süreç hakkında bilgi verir misiniz?

Geçtiğimiz ay oldukça hareketli geçti. Ar-Ge anlamında yaptığımız çalışmaların neticesinde ürünümüzü birçok testten geçirdik. Sağlamlık, montaj kolaylığı, maliyet gibi birçok parametreyi değerlendirip ürünümüzü geliştirdik. Akabinde TSE’ye yaptığımız başvuru sonucu gerçekleştirilen resmi testler ve denetlemelerde beklediğimiz sonuçları alarak, TSE EN 13374 Sertifikasına sahip olduk.

Kenar koruma sistemleri ülkemizde ne kadar zamandır kullanılıyor?

Aslında farklı form ve modeller ile yapı sahalarında yüksekten düşmeye karşı boşluk kenarları kapatılmaya çalışılıyor. Örneğin döşeme kenarlarına demir çakılır ve bağ teli ile buna dik demirler bağlanır. Böylece bir bariyer oluşturulmaya gayret edilir ya da ahşap takozlar kullanılarak balkon, pencere boşlukları kapatılmaya çalışılır. Bu yöntemlerin temel sorunu maruz kalması muhtemel yüklere karşı dayanım standartlarının olmaması ve tekrar kullanılabilir yapıda olmamalarıdır. Ayrıca herhangi bir hesaba dayanmadan oluşturulan bu geçici bariyerler hiçbir zaman kullanım sahasındaki çalışanlara güven vermemekte ve ciddi riskler taşımaktadır. Bu yeni standart sayesinde artık boşluk kenarları nitelikli, güvenli, tekrar kullanılabilir ürünler ile kapatılabilecek. Yaklaşık son iki yıldır bu ürün büyük şantiyelerde kullanılmaya başlandı. Dileğimiz tüm yapı sahalarında bu ürün sayesinde güvenli çalışma ortamlarının oluşturulması ve yüksekten düşme risklerinin ortadan kaldırılmasıdır.  

Bu ürünün kullanıcıları kimler?

Kenar koruma sistemlerini, adıyla da anlaşılacağı üzere, yapı alanlarında tehlike arz eden boşlukların önüne yerleştirilen bir nevi bariyer gibi düşünebiliriz. Kaba inşaat esnasında döşeme kenarlarına, asansör boşluklarının önüne, merdiven kenarlarına bu ürün monte edilerek yüksekten düşme riskinin önüne geçilmesi amaçlanmaktadır. Bahsettiğimiz bu alanlar ince ve cephe işleri tamamlanana dek belki de aylarca ya korumasız kalmakta ya da uygun olmayan yöntemlerle korumaya alınmaya çalışılmaktaydı. Kenar koruma sistemleri sayesinde artık daha güvenli çalışma alanları oluşturulabilecek. Müteahhit firmayı birinci dereceden ilgilendiren bu ürün aynı zamanda kaba inşaat yapımcıları içinde oldukça önemlidir. Dolayısıyla bu ürünün birincil kullanıcıları müteahhit firma ve kaba inşaat yapımcılarıdır.

Ürününüz için kullanıcılardan gelen tepkiler nasıl?

Kenar koruma sistemimizin TSE başvurusunu tamamladıktan sonra birçok şantiyeye numune kurduk. Gelen tepkiler doğru yolda olduğumuzu gösterir nitelikteydi. Genel anlamda sağlamlığı ön plana çıkarılırken, uzun süre kullanılabilir olduğu ve montajının kolay olduğu gibi haklı yorumlar yapıldı. Hatta Nef 22’ye, Nef Bahçelievler’e, Tema İstanbul’a satış; Sinpaş Marina Ankara, Nivo İstanbul, 3.İstanbul projelerine de kiralama yaptık.

Kenar koruma sisteminiz muadillerine karşı ne gibi avantajlar sunuyor?

Dikey elemanımız komple daldırma galvanizli olduğundan paslanma yapmıyor. Dikey elamanımız iki değil tek parçadan oluşuyor. Bu durum depolama ve montaj kolaylığı sağlarken, iki parçadan birinin kaybedilmesi sonucu kullanılamaz duruma gelme gibi sürprizler ile karşılaşılmıyor. Panellerimiz daldırma galvaniz üzeri plastik kaplama olduğundan darbelere karşı üzerindeki plastik kaplama soyulsa dahi altındaki teller galvanizli olduğundan paslanma gerçekleşmiyor. Kullanılan tellerin Ø6’lık olması, bükümlü yapısı sayesinde oldukça dayanıklı olan panel uzun yıllar kullanılabiliyor. Montajda kullanılan beton vidaları takılıp sökülebilir yapıda olup, defalarca kullanılabiliyor. 

Son olarak kullanıcılar bu ürüne hangi yöntemler ile tedarik edebilir?

İskele de olduğu gibi bu üründe de sürekli stoklu çalışıyoruz. Müşteri sipariş geçtiği zaman hemen sevkiyat programına alıp sahaya sevkini gerçekleştiriyoruz. Satın alma, kiralama ve buyback dediğimiz satıp geri alma yöntemi ile müşterilerimize tedarik sağlıyoruz.