İnşaat Sektörünün Büyüme Oranı Üzerinde Performans Gösterdi

İnşaat Sektörünün Büyüme Oranı Üzerinde Performans Gösterdi

Bursa Beton, ürün ve hizmet kalitesinin yanı sıra Ar-Ge çalışmalarıyla da hedef kitlesinin en önemli çözüm ortağı. Özellikle Bursa, Yalova, Balıkesir ve Kütahya’yı içine alan bölgede Güney Marmara’nın beton ihtiyacının yüzde 50’sini karşılayan marka, geçtiğimiz Ağustos ayında yeni bir rekora imza attı. Ağustos ayında 306,536 m3 aylık döküm miktarı ile şirket tarihinin de aylık satış rekorunu gerçekleştirdi…  Bir önceki yıla göre yüzde 8.86’lık büyüme ile 2017 inşaat sektörü büyüme oranı üzerinde bir performans gösterdiklerini belirten Genel Müdür Fatih Vardar, sorularımızı cevapladı. 

Firmanızın kuruluşundan bugünlere gelirken kayda geçen satır başlarına kısaca değinebilir miyiz? Mevcut fabrikası, üretim kapasitesi ve ürün gamı hakkında bilgi alabilir miyiz? 

Hazır beton üreticisi olarak; 32 yıldan bu yana gelişime, değişime paralel olarak sürekli yenilenen tesis ve teknoloji yatırımlarımız, Ar-Ge çalışmalarımız ve kaliteli üretim/hizmet anlayışımızla önemli başarılara imza attık. Bursa Çimento iştiraki olan Bursa Beton, kurulduğu yıldan bu yana 40 milyon metreküp hazır beton üretimi gerçekleştirmiş olup vizyonu, yenilikçi bakışı ve öncü duruşuyla hazır beton sektöründeki gelişimde ve yaygınlaşmada büyük pay sahibidir. Hazır beton sektöründe Türkiye’de bine yakın tesis, 300’ün üzerinde de firma bulunuyor. Sektörün ilk beşi içerisinde yer alan Bursa Beton, araştırma sonuçlarına göre bulunduğu bölgelerde beton denince ilk akla gelen marka oluyor. Araç parkının genç olması, tesis teknolojisinin yeniliği, müşteri hizmetleri tanımı altında yaptığı CRM çalışmalarıyla işin sürekli takipçisi olması, geri dönüşüm konusundaki hassasiyeti ve çevreci yaklaşımı şirketi sektöründe önemli bir noktada tutuyor. 

Çözüm sunduğunuz projelere örnek verir misiniz?

Bursa merkezde geçtiğimiz yıllarda Timsah Arena, Yüksek Hızlı Tren, İstanbul-İzmir Otobanı gibi büyük ve özel projelere katkı sağladık. Bunun yanı sıra 2017 yılı itibariyle RMI Rönesans Medikal A.Ş. ile birlikte Bursa Entegre Sağlık Kampüsü Projesi’ne çözüm ortağı olduk. Bursa Beton’un bu proje için gerçekleştirdiği Ar-Ge çalışmaları ve üretimi yapılan 27,815 m3 C60 sınıfı beton, şirketimizin teknoloji ve gelişime uyum sağladığının en net göstergesidir.

Sağlıklı yapıların hayata geçmesinde betonun önemi nedir sizce?

Son dönemde ülke genelinde ve Bursa’da da çok katlı, yüksek yapıların artmasıyla birlikte beton kalitelerinde de belirli bir yükselme söz konusu. Çünkü; bu tür projelerde C40, C45’ler kullanılıyor. Bu sınıflarda betonun üretiminde, taşınmasında, yerleştirilmesinde, pompalanmasında daha farklı metotlar kullanılıyor. Dolayısıyla beton hem üretimde hem de hizmette daha fazla özen ve sorumluluk istiyor. Bursa Beton  bu konuda önemli bir tecrübeye sahip. Yüksek katların artması sebebiyle beton dökümü esnasında karşılaşılan zorlukların çözümü ve hizmet kalitesini artırmak amacıyla geçen yılın son çeyreğinde 56 metre bom uzunluğuna sahip beton pompası yatırımına gidildi. Bu sayede bölgedeki en uzun bomlu beton pompasına sahip olarak, müşteri ne kadar yükseklikte bina isterse istesin, aynı kalitede hizmet sunma avantajını kazandı. 56 metreden daha yüksek projelerde ise, hidrolik tırmanır beton pompaları ile hizmet verebiliyor. Binanın her noktada aynı kalitede olması, binanın kalitesi ve depreme dayanıklılığı açısından önemli. Bursa Beton, her projeye özel kalite ve türde beton hazırlayıp, dökümünü ona göre yapabiliyor. Ar-Ge çalışmaları ile müşteriye talebine ve projenin ihtiyacına göre beton tasarlayabiliyor. 15 sene öncesinde hazır beton kadar geleneksel üretim tarzıyla üretilmiş betonlar da kullanılmaktaydı. Geleneksel beton denilince torba çimento, kürek, elek, küçük kapasiteli karıştırıcı ve küçük çaplı yerden kumandalı inşaat vinci gibi ekipmanlarla hazırlanan, üretimi oldukça zahmetli, az bir üretim için dahi büyük zaman harcadığınız, dayanımı etkileyen en önemli parametreler olan çimento ve su miktarının içerisinde kontrolsüz olarak yer aldığı betonu anlıyoruz. Bugün gri renkli, içerisinde su, mıcır, kum ve çimento bulunan C16 sınıfı betonu zemin tesviyesinde kullanırken, yine aynı hammaddelerin kullanıldığı ve yine aynı renkteki C80 betonunu gökdelen inşaatında kullanabiliyor. Buradaki tek fark bu hammaddelerin bu betonlar içinde farklı oranlarda yer almasıdır. Bugün geleneksel beton çok düşük oranlarda kullanılmakta. Dolayısıyla inşaat sektörünün tamamen hazır betona yönelmiş olduğu söylenebilir.

Önümüzdeki süreçte neyi hedefliyorsunuz? 

2017 yılında inşaat sektörünün önünü açan düzenlemeler sonrasında hazır beton sektörü çok önemli bir ivme ortaya koydu. Bursa Beton, 2017 yılı hedeflerini tutturdu. 2.784.009 metreküp üretim yaparak bir önceki yıla göre yüzde 8.86’lık büyüme ile 2017 inşaat sektörü büyüme oranı üzerinde bir performans gösterdi. 2017 yılının Ağustos ayında 306,536 m3 aylık döküm miktarı ile şirket tarihinin de aylık satış rekorunu gerçekleştirdi. Türk hazır beton sektörü bu yıla da iyi başladı. Kamunun inşaat yatırımları ve kentsel dönüşüme yönelik yeni düzenlemeler 2018 yılı performansında belirleyici olacaktır. 2018 yılında da sektöre soluk katacak düzenlemelere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu gelişmelere bağlı olarak Bursa Beton yatırımlarına hız kesmeden devam edecektir.